Konkurs szkolny „Mam prawo do…”
Dnia 7 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Mam prawo do…”.
Dnia 7 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Mam prawo do…”.
5 grudnia klasa 2 b wraz z wychowawcą i kilkoma rodzicami wybrała się pociągiem do kina Za Rogiem -Kolejarz w Węglińcu.
W dniu 30 listopada, w tutejszej hali MOSiR, odbył się finał powiatowy w piłce koszykowej dziewcząt – w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do zawodów zgłosiły się następujące placówki: Jedynka i Trójka z Olszyny, Jedynka i Dwójka z Lubania, Kościelnik oraz Pisarzowice. Turniej został zaś rozegrany w dwóch grupach trzyzespołowych. I tak, nasze dziewczęta najpierw wygrały z SP Pisarzowice 13:8, a następnie rozgromiły SP1 Olszyna 14:2. W półfinale znów zwyciężyły, pokonując SP Kościelnik 12 do 6. Niestety, w finale dobra passa się skończyła.
W dniu 28 listopada, w naszej szkole, odbyły się drużynowe, powiatowe finały w szachach – w kategorii Igrzysk: Dzieci (kl. 4-6) oraz Młodzieży Szkolnej (kl. 7-8). Do zawodów przystąpiły dwie placówki: SP1 Lubań i SP1 Olszyna. Rywalizowały zaś w składach czteroosobowych (1 dziewczynka plus 3 chłopców). Natomiast mecze były rozgrywane systemem – każdy z każdym. Niezwykle miło nam poinformować, że oba zespoły z lubańskiej Jedynki wygrały swoje spotkania i tym samym wywalczyły tytuły Mistrzów Powiatu ww. kategoriach. Warto też wspomnieć, że każdy z uczestników zawodów dostał pamiątkowy medal. Bardzo serdecznie gratulujemy zwycięstw naszym zawodnikom! Jesteście niesamowici!
Jednym ze sposobów wzbogacania słownictwa wśród młodych ludzi jest znajomość związków frazeologicznych. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów – uczniowie klasy 5b, którzy w ramach projektu „Polak ma essę!” pracowali metodą projektową. Piątoklasiści najpierw poznali informacje o związkach frazeologicznych i ich pochodzeniu, potem układali w grupach i wspólnie rozwiązywali rebusy nawiązujące do poznanych frazeologizmów. Mamy nadzieję, że od tych zajęć poznane zwroty nie będą dla naszych uczniów piętą Achillesa, ale kaszką z mlekiem.
Bywa, że przyswajanie nowych słówek oraz stosowanie poznanych struktur językowo-gramatycznych zniechęcają uczniów do rozwijania ich umiejętności językowych. Jednym ze sposobów, które umożliwiają dzieciom aktywną pracę i przy okazji utrwalają zdobytą wiedzę, jest lapbook – forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Wykorzystując naturalne predyspozycje każdego dziecka, łącząc naukę z zabawą, udało się przeprowadzić cykl lekcji w środowisku jak najbardziej przyjaznym dla uczniów. Młodzież z klasy 5b pod czujnym okiem pani Sylwii Matusiak tworzyła książeczki obrazkowe, w których prezentowała wybrane treści na temat sportu, sprzętu sportowego czy stopniowania przymiotnika.
czniowie klasy 5b podczas lekcji języka polskiego wykonali zadanie w ramach ogólnopolskiego projektu „Polak ma essę!”. Piątoklasiści tropili zapożyczenia pochodzące z języka angielskiego. Uczniowie dowiedzieli się, czym są anglicyzmy, tworzyli i rozwiązywali krzyżówki nawiązujące do poznanych zwrotów oraz układali anagramy wyrazowe. Przy wykonywaniu zadań pracowali metodą projektową, a uatrakcyjnieniem zajęć była zabawa językowa przy herbatce w miłej atmosferze. Uczestnicy zajęć mieli okazję wykorzystać poznane zasady savoir-vivre’u przy okazji realizowanego w szkole projektu „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską”.
W dniach 21-23 listopada, w lubańskiej Jedynce, odbyło się wydarzenie pn. „Spotkanie przy herbatce z kulturą angielską” połączone z obchodami Szkolnego Tygodnia Życzliwości. Uczniowie kl. I-VIII wraz z nauczycielami, w czasie lekcji, wzięli udział w pogadance o zasadach savoir-vivre oraz obejrzeli film o parzeniu i zwyczaju picia herbaty w Wielkiej Brytanii. Tradycja spotkań przy tym napoju jest bowiem nieodłącznym elementem, a także filarem kultury anglosaskiej. Przy okazji w SP1 została przygotowana specjalna sala, gdzie nasza młodzież mogła napić się różnych aromatycznych herbat oraz skosztować słodkie przekąski (pyszne herbatniki z dżemem).
W SP1, przez dwa dni (15 i 22 listopada), zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczne dotyczące uzależnień od hazardu dla kl. 7-8. Są one częścią akcji edukacyjnej KAS pod honorowym patronatem MEiN. Nasz gość, p. Grażyna Markowska-Trypka, edukatorka finansowa MF i kierowniczka Działu Czynności Analitycznych i Sprawdzających w Urzędzie Skarbowym w Lubaniu, podczas spotkań z młodzieżą poruszyła następujące kwestie – czym jest hazard, uregulowania prawne oraz co właściwie znaczy być uzależnionym. Ponadto nasi uczniowie dowiedzieli się o istotnych konsekwencjach społecznych i zdrowotnych po wpadnięciu w szpony hazardu.
W piątek, 17 listopada 2023 r., obchodziliśmy w SP1 Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to coroczna, międzynarodowa akcja, w którą angażują się szkoły z różnych stron świata. W tym dniu ludzie uświadamiają innym, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania i uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Nasza młodzież przygotowała zatem plakaty promujące tabliczkę mnożenia, zaangażowana była także do wykonania ciekawych i kolorowych gazetek szkolnych.